Outdoor Express – bussilla Jyväskylästä Leivonmäen kansallispuistoon
Päiväretkelle kansallispuistoon? Outdoor Express tekee luontoon lähtemisestä vaivatonta: hyppäät vain bussiin Jyväskylän Matkakeskuksella ja suuntaat suoraan upeisiin kansallispuistomaisemiin. Voit nauttia helppokulkuisista reiteistä itsenäisesti patikoiden, vuokrata välineet tai ostaa opastetun retken. Retkieväätkin hoituvat puistoissa Outdoor Express -viikonloppuina palvelevista kahvioista.
Sujuvat lähdöt viikonloppuisin 4.7.-27.9.2026
Outdoor Express liikennöi kiertävästi vuoroviikonloppuina kolmeen Keski-Suomen kansallispuistoon Leivonmäelle, Pyhä‑Häkkiin ja Etelä‑Konnevedelle.
- Lähdöt Jyväskylän Matkakeskukselta klo 11
- Sama aikataulu lauantaisin ja sunnuntaisin
- Perillä reitistä riippuen 4–5 tuntia aikaa nauttia luonnosta
- Illaksi takaisin kaupunkiin
Leivonmäen kansallispuiston lähdöt
Lähdöt Jyväskylästä:
La 25.7. Osta liput
Su 26.7. Osta liput
La 29.8. Osta liput
Su 30.8. Osta liput
La 26.9. Osta liput
Su 27.9. Osta liput
Päivän aikana samalla lipulla pääsee liikkumaan myös kansallispuiston sisällä: Rutalahti (Koskikara) klo 14.30, Selänpohja P klo 14.45, Kirveslammi P 15.00 – Kirveslammi P 15.00, Selänpohja P 15.15, Rutalahti (Koskikaran kierros) 15.30.
Kahvio ja retkeilyneuvontaa Outdoor Express viikonloppuina
Outdoor Express -viikonloppuina Leivonmäen kansallispuistossa on kahviopalvelut auki Selänpohjan parkkialueella ja Rutalahden Letkaliiterissä. Selänpohjassa tarjolla on myös retkeilyneuvontaa. Suomen luonnonpäivänä 29.8. Metsälaulajaiset Selänpohjan parkkialueella ja Rutalahden maalaismarkkinat 26.9.2026 Letkaliiterillä. Outdoor Express -kuljetukset mahdollistavat myös tapahtumiin osallistumisen.
Lue lisää! https://visitjyvaskyla.fi/outdoorexpress/leivonmaki/#elamys


