Konepäivä koulun hiekkakentällä ti 27.5. klo 9-12

Oppilaiden aloitteesta alkanut KONEPÄIVÄ on täällä jälleen! Konepäivä pidetään yhtenäiskoulun hiekkakentällä ti 27.5. klo 9-12.

Edellisen Konepäivän (v.-24) tyyliin koululle tulee näytteille pienempiä ja isompia koneita oppilaiden ihmeteltäviksi ja ihasteltaviksi. Koneet voivat olla mitä tahansa: mopoja, moottoripyöriä, autoja, mönkkäreitä, kaivinkoneita, kuorma-autoja tai leikkuupuimureita. Tällä hetkellä 22 tahoa on ilmoittanut koneensa tapahtumaan!

Koneen äärellä on esittelijä jolta saa lisätietoja ja oppilaat kiertävät koneiden luona ryhmittäin aamupäivän aikana. Tapahtumassa on ”äänestä suosikki menopeliä”-äänestys, ja kaikista kategorioista (pienet, keskisuuret, isot -koneet) palkitaan yksi ”menopeli”.

Tapahtuman omilta kotisivulta löytyy ajantasaista tietoa: KOTISIVUT

Konepäivän -työryhmä: Eeli ja Heikki 7A, ja Sanna-opo